Brexit ku 16. Decembru podla BBC News
Pridané: 25.12.2020 22:01:15 Počet zobrazení: 1477
25 December 2020
Značky
Na čo sa musia pripraviť Briti pri ceste do EÚ a čo čaká občanov EU cestujúcich do Spojeného Kráľovstva...
Poloautomatický preklad článku autora Paul Kerley z BBC News:
Čo platí pre Britov?
1. Európske cesty si budú musieť viac naplánovať
Od januára navštívte ktorúkoľvek krajinu EÚ - alebo Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko - uistite sa, že máte:
V pase zostáva najmenej šesť mesiacov - s výnimkou ciest do Írska, ktoré je súčasťou spoločného cestovného priestoru (CTA)
Cestovné poistenie so zdravotným krytím. Súčasná schéma EHIC sa už nebude uplatňovať.
Overené u vášho mobilného operátora. Žiadna britská mobilná spoločnosť v súčasnosti neplánuje vrátiť poplatky za roaming, ale záruka bezplatného roamingu skončí
Ak cestujete so svojím miláčikom, napríklad do Severného Írska, získajte od veterinára 10 dní pred cestou veterinárne osvedčenie. Súčasný systém pasov EÚ pre domáce zvieratá sa už nebude uplatňovať.
2. Budete stáť v inom rade na hraniciach
Pri hraničnej kontrole by ste mali používať samostatné pruhy od občanov EÚ, EHP a Švajčiarska.
Turisti budú môcť cestovať bez víz do krajín schengenského priestoru - vrátane väčšiny štátov EÚ a Islandu, Nórska, Švajčiarska a Lichtenštajnska - až na 90 dní v ktoromkoľvek 180dennom období.
Takže štvordňový víkend v Portugalsku na Veľkú noc, po ktorom bude v júni trvať štrnásť dní vo Francúzsku, sa bude počítať ako 18 dní k dosiahnutiu limitu 90 dní.
Od roku 2022 musia občania Spojeného kráľovstva platiť za elektronické povolenie na cestu do schengenského priestoru - podobne ako v prípade systému ESTA v USA.
Pre krajiny mimo schengenského priestoru sú pravidlá podobné - overte si to však v jednotlivých krajinách.
3. Nákup bez cla sa mení:
Nákupy bez cla budú k dispozícii, ak cestujete do EÚ od roku 2021.
Keď bolo Spojené kráľovstvo členom EÚ, bolo vám dovolené doniesť neobmedzené množstvo alkoholu a tabaku späť z krajiny EÚ bez zaplatenia cla na hranici, pokiaľ bolo clo zaplatené v krajine, kde ste ho kúpili a mohli ste preukázať bolo to pre tvoje vlastné použitie.
Teraz budú existovať limity na množstvo, ktoré si môžete doviesť bez cla z EÚ, rovnako ako pre príchody z krajín mimo EÚ.
Toto množstvo tabaku a alkoholu sa ale zvýši, takže si budete môcť priniesť napríklad 18 litrov tichého vína a 42 litrov piva.
Na letisku však už nebude platiť daňovo oslobodený predaj tovaru, ako je elektronika a oblečenie.
Odstráni sa tiež vrátenie DPH pre zahraničných návštevníkov v obchodoch vo Veľkej Británii.
Ukončenie nakupovania bez DPH „zasiahne britský cestovný ruch a maloobchod"
4. Nové pravidlá pre občanov Spojeného kráľovstva, ktorí sa chcú presťahovať do EÚ
Od 1. januára sa skončí voľný pohyb osôb medzi Veľkou Britániou a EÚ.
Ak už žijete v krajine EÚ, budete mať podľa dohody o vystúpení určitú ochranu.
Ale aj potom by ste mali skontrolovať konkrétne pravidlá danej krajiny. Možno budete musieť zaregistrovať alebo požiadať o trvalý pobyt, získať nové dokumenty alebo splniť konkrétne požiadavky - napríklad mať prácu.
Napríklad občania Spojeného kráľovstva žijúci alebo plánujúci žiť vo Francúzsku budú musieť vybaviť povolenia nových obyvateľov.
Ak sa plánujete presťahovať do EÚ v roku 2021, už nebudete mať automatické právo žiť alebo pracovať.
Pravidlá a presne požadované „doklady" budú závisieť od krajiny, do ktorej sa chcete presťahovať, a od dôvodu vášho presťahovania.
Mali by ste skontrolovať pravidlá pre krajinu, do ktorej sa chcete presťahovať.
Ľudia, ktorí sa plánujú presťahovať do Írska, nebudú ovplyvnení.
5. Nové pravidlá pre občanov EÚ žijúcich vo Veľkej Británii
Ak ste občanom EÚ, ktorý do 31. decembra 2020 žije vo Veľkej Británii - alebo z Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska -, vaše práva zostanú rovnaké do 30. júna 2021.
Mali by ste si však skontrolovať, či potom môžete zostať. Budete sa musieť stať občanom Spojeného kráľovstva alebo sa musíte prihlásiť do schémy vyrovnania EÚ.
Opäť platí, že kvôli spoločnému cestovnému priestoru sa práva írskych občanov nezmenia.
6. Bude existovať nový britský prisťahovalecký systém
Od januára bude nový bodový systém pre zahraničných občanov (okrem írskych štátnych príslušníkov), ktorí sa chcú presťahovať do Veľkej Británie.
Vláda tvrdí, že bude s občanmi EÚ i tretích krajín zaobchádzať rovnako a zameria sa na prilákanie ľudí, ktorí môžu prispieť k ekonomike Spojeného kráľovstva.
Ako bude fungovať bodový prisťahovalecký systém Spojeného kráľovstva?
Ľudia, ktorí sa chcú presťahovať do Spojeného kráľovstva za prácou, bývaním alebo štúdiom, budú musieť požiadať o vízum a zaplatiť zaň.
Žiadosť o študentské vízum z územia mimo Veľkej Británie bude stáť 348 libier, predĺženie alebo zmena víz z územia Veľkej Británie za 475 libier.
Žiadosť o vízum pre kvalifikovaného pracovníka bude stáť od 610 do 1 408 GBP na osobu, pokiaľ nemá kvalifikáciu, ktorá krajine chýba.
Budú tiež musieť platiť zdravotný príplatok vo výške 624 GBP na osobu za rok, pokiaľ nejde o zdravotníckych pracovníkov.
Občania EÚ, EHP a Švajčiarska nebudú vyžadovať víza pri turistických návštevách Spojeného kráľovstva až na šesť mesiacov.
Existuje tiež usmernenie pre občanov Spojeného kráľovstva žijúcich v zahraničí, ktorí sa plánujú vrátiť domov s rodinnými príslušníkmi, ktorí nie sú občanmi Spojeného kráľovstva.
7. Obchod bude iný, vo Veľkej Británii aj mimo nej
Anglicko, Wales a Škótsko
Dovozcovia a vývozcovia budú musieť vydávať colné vyhlásenia, akoby rokovali s krajinami inde na svete.
Niektoré výrobky, vrátane rastlín, živých zvierat a niektorých potravín, budú tiež potrebovať špeciálne preukazy a osvedčenia. Ostatné budú musieť byť označené konkrétnym spôsobom.
V reakcii na ničivý dopad Covidovej krízy na mnohé podniky sa vláda Spojeného kráľovstva rozhodla odložiť zavedenie úplnej kontroly tovaru, ktorý vstupuje do Veľkej Británie z EÚ, o šesť mesiacov, hoci kontroly kontrolovaných látok ešte budú prebiehať.
Brexit: Budú hranice pripravené?
Severné Írsko
Spojené kráľovstvo a EÚ sa dohodli na zachovaní takmer neviditeľnej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou (ktorá zostáva v EÚ) bez kontrolných bodov.
Severné Írsko sa bude naďalej riadiť mnohými pravidlami EÚ, čo znamená, že nákladné vozidlá môžu naďalej jazdiť cez hranice bez toho, aby museli podstúpiť kontrolu.
Namiesto toho však budú potrebné niektoré nové kontroly určitého tovaru prichádzajúceho do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva (Anglicko, Škótsko, Wales).
Potravinové výrobky - napríklad mäso, ryby a vajcia - budú musieť byť skontrolované, aby sa zabezpečilo, že zodpovedajú normám EÚ. S cieľom obmedziť prípadné narušenie trhu však dostanú supermarkety úvodnú trojmesačnú „ochrannú lehotu", v ktorej sa nebudú uplatňovať pravidlá týkajúce sa potravín, ktoré prinášajú do Severného Írska. Niektoré mäsové výrobky budú mať dlhšiu šesťmesačnú ochrannú lehotu.
Čo sa stane po tomto období, je nejasné a bude predmetom budúcich rokovaní.
Dosiahla sa tiež dohoda o odstránení ciel - mimoriadnych poplatkov za tovar - pre väčšinu obchodov medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom. To platí, aj keď v súčasnosti neexistuje obchodná dohoda medzi UK a EÚ.
Od 1. januára však bude potrebné nejaké nové papierovanie, takže podniky budú musieť byť na zmeny pripravené.
Zdroj: Paul Kerley z BBC News
Čo sa stane v Severnom Írsku po brexite? - ENG