Späť

Čistá energia by sa údajne zaplatila za menej ako 7 rokov

Pridané: 23.12.2019 12:31:50 Počet zobrazení: 2402

23 December 2019

Existuje veľa startup - ov, ale už aj etablovaných firiem, ktoré prinášajú a snažia sa uplatniť svoje prelomové techológie na trhu čistých zelených energií.

Čistá energia by sa údajne zaplatila za menej ako 7 rokov

Profesor Stanfordskej univerzity, ktorého výskum pomohol podporiť Green New Deal demokratov USA, hovorí, že postupné vyraďovanie fosílnych palív a prevádzka celého sveta na čistú energiu by sa vyplatila za menej ako sedem rokov.

Na modernizáciu energetických sietí, dopravy, výroby a ďalších systémov na veternú, solárnu a vodnú energiu by stálo 73 biliónov dolárov, vrátane dostatočnej kapacity na osvetlenie cez noc, uviedol Mark Jacobson v štúdii uverejnenej v piatok v časopise One Earth. Podľa správy by to však bolo kompenzované ročnými úsporami takmer 11 biliónov dolárov.

"Naozaj neexistuje žiadna nevýhoda uskutočnenia tohto prechodu," uviedol Jacobson, ktorý napísal štúdiu s niekoľkými ďalšími výskumníkmi. „Väčšina ľudí sa obáva, že to bude príliš drahé. Dúfajme, že sa tým niektoré z týchto obáv zmiernia. "

Niektoré z predchádzajúcich zistení Jacobsona boli spochybňované, najmä článok v časopise v roku 2017, ktorý kritizoval jeho metodiku merania nákladov na postupné vyraďovanie fosílnych palív.

Najväčšou výzvou pre "odkopnutie" fosílnych palív nemusí byť ekonomika. Dokonca aj niektorí obhajcovia čistej energie potvrdzujú, že technológia ešte nie je k dispozícii na prevádzkovanie rozvodných sietí výlučne na obnoviteľné zdroje energie bez ohrozenia spoľahlivosti.

Správa uverejnená v piatok sa zamerala na 143 krajín, ktoré produkujú viac ako 99% svetových emisií skleníkových plynov. Úspory by vyplynuli z neťaženia fosílnych palív, používania systémov s vyššou účinnosťou a ďalších výhod plynúcich výlučne z prechodu na elektrinu. Vyplýva to z dokumentu Jacobsona uverejneného v roku 2015, v ktorom sa stanovuje štátny plán pre USA na premenu na 100% obnoviteľné zdroje energie.

 

Zdroj:

https://www.bloomberg.com

Komentár redakcie:

Existuje aj v Európe veľa startup - ov, ale už aj etablovaných firiem, ktoré prinášajú a snažia sa uplatniť svoje prelomové techológie na trhu čistých zelených energií. Niektoré sú financované cez tzv Crowdfunding - hromadné investovanie jednotlivcov - nadšencov zelených riešení pre planétu, ale sú aj také, ktorých akcie sú už obchodované na burzách, často však prehliadané "tradičnými obchodníkmi" s menovými pármi, indexami a pod.

Priekopníkom v "zelenom investovaní" je "zelená EREVITA", ktorá si vytvára vlastné investičné portfólio, práve so zameraním na revolučné technológie s predpokladaným veľkým potenciálom rastu ich hodnoty a úspechu na trhu. Ochutnávka pre zasvätených je na obrázku nášho článku. Spoločnosť používa k obchodovaniu platformy dánskej investičnej banky Saxo Bank.

 

Všetky informácie uvedené nami na internete sú sú len našim subjektívnym názorom a nemožno ich považovať za investičné odporúčanie. Investovanie je riziková činnosť, ktorá môže viesť k vysokým finančným stratám investora. Odmietame zodpovednosť za akékoľvek prípadné straty zaknihované pri využití našich informácií.

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti