Späť

Aký kábel na svetlo a na zásuvky ?

Pridané: 16.2.2020 12:52:35 Počet zobrazení: 48353

16 Február 2020

Zjednodušená odpoveď na častú otázku - výber kábla "pre svetlo" a kábla "pre zásuvky" ...

Aký kábel na svetlo a na zásuvky ?

V prvom rade si povedzme 2 hlavné zásady:

1. Svetelné okruhy a zásuvkové okruhy inštalujeme osobitne (neprepájame ich)! *

2. Pre tzv. pevnú / trvalú inštaláciu používame pevné tvrdé káble, najčastejšie tzv. CYKY káble (názvy sa líšia od výrobcov, príp. bezhalogénové káble majú iné označenie) a pre pohyblivú inštaláciu (dočasná "predlžovačka") ohybné flexibilné tzv. pramienkové, lankové, zlanené káble (najčastejšie CYSY / H05VV-F, arachaicky "licňa", alebo "LYS"). CYKY káble sú najčastejšie uložené pod omietkou, v zemi, v betóne, na povrchu, na dištančných príchytkách a s výnimkou podomietkovej verzie spravidla ešte chránené pred mechanickým poškodením ohybnou rúrkou / chráničkou s rôznym stupňom mechanickej a teplotnej odolnosti.

S ohľadom na výrobcami deklarované maximálne Ampérové zaťaženie používame pre svetlené obvody káble s prierezom 1.5mm2. Typickým príkladom trvalej inštalácie je CYKY-J 3x1.5mm2 na trase od rozvodnej krabice po svietidlo a CYKY-O 3x1.5mm2 v časti od rozvodnej krabice po vypínač (líšia sa farbami vodičov).

Pre zásuvkové obvody trvalej inštalácie používame káble s prierezom 2.5mm2, t.j. spravidla CYKY-J 3x2.5mm2. Pre pohyblivé prívody je to potom napr. H05VV-F 3G2.5mm2

*Vzájomné oddelenie svetelných a zásuvkových obvodov má okrem "oragnizačných" prevádzkových dôvodov aj fyzikálne dôvody - 3-žilový kábel prierezu 1.5mm2 má Ampérové zaťaženie asi 17A a kábel prierezu 2.5mm2 zvládne asi 24A. Údaje sa môžu mierne líšiť v závislosti od výrobcu - uvádza tabuľky v katalógoch (použitá izolácia), ale aj od spôsobu uloženia - na vzduchu alebo v zemi.

S týmito informáciami súvisia tiež údaje o Ampérovom zaťažení vypínačov, zasuviek a ističov. Na túto tému vyhľadajte príslušné články.

Pozn.: obsah na ktorý odkazujeme, môže byť časom bez nášho vedomia presunutý, upravený, alebo zmazaný

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti