Späť

Akú farbu svetla - rýchlo a jednoducho podľa tabuľky

Pridané: 19.9.2020 22:38:57 Počet zobrazení: 4054

19 September 2020

praktický pomocník vo výbere farby svetla pre detskú izbu, obývačku, kúpeľňu, kanceláriu...

Akú farbu svetla - rýchlo a jednoducho podľa tabuľky

V osvetlení sa objavujú pre laika na prvý pohľad priveľmi odborné výrazy ako - teplota farby svetla, index podania farieb CRI, index farebného podania, či anglicky color rendering index CRI (Ra) a ďalšie.

Prinášame preto veľmi zjednodušené informácie a tabuľku rýchleho výberu.

Jednoduchý príklad

Tzv. lineárna žiarivka (neónová trubica) s dlžkou 120cm a príkonom 36W nesie označenie

LF 36W/840

LF - linear fluorescent (tube) - rovná, priama, lineárna žiarivka (trubica)

36W - spotreba svetelného zdroja je 36 Watt

840 -

prvú číslicu 8 si predstavte ako úroveň 8 na stupnici do 10, kde 1 poskytuje najhoršie a 9 najlepšie podmienky pre rozoznanie farieb nasvietených predmetov ľudským okom. Stupeň 10 je prirodzené denné svetlo, ktoré nám poskytuje slnko = najvernejšie podanie farieb pre ľudské oko - taký svetelný zdroj zatiaľ ľudstvo nedokázalo vyrobiť. V školách či úradoch je požadovaná úroveň 8. Vo verejnom osvetlení sa bežne používali výbojky na úrovni 2, neskôr 5 či 6, lebo vodič automobilu potrebuje osobu či prekážku zavčasu vidieť a nie je podstatné, či má chodec modré, zelené, alebo sivé oblečenie. Naopak, v textilnom, grafickom priemysle, či na úsekoch kontroly kvality výrobkov sa používajú špeciálne svetelné zdroje až na úrovni "vysokej rozoznateľnosti" 9, kde je verné podanie farieb požadované. Prvá číslica teda predstavuje Index podania farieb (CRI).

druhá a tretia číslica 40 - predstavuje hodnotu 4000K (Kelvin), čo by sa dalo laicky označiť práve za odtieň / farbu svetla. Najpoužívanejšie sú: 3000K - teplá biela, 4000K - neutrálna biela, 6500K - studená biela.

Pozn.: spomínaná hodnota CRI - color rendering index / index podania farieb sa v skutočnosti uvádza dvojciferným číslom.

Index podania farieb (CRI) je kvantitatívne meranie schopnosti svetelného zdroja verne odhaliť farby rôznych objektov v porovnaní s ideálnym alebo prirodzeným zdrojom denného svetla.

žiarovka LED E40Svetelné zdroje s hodnotou CRI 80 až 90 sa zvyčajne považujú za dobré a zdroje svetla s CRI 90+ sú vynikajúce. Čím vyššia je hodnota CRI, tým lepšia je schopnosť vykresľovania farieb. CRI nezávisí od teploty farieb. Sú to dve rôzne veci.

 

OSVETLENIE V DOME A V BYTE:

Vnímanie svetla je vysoko individuálna záležitosť. Prax ukazuje určité vzorce správania ľudí, napríklad

  • Starší ľudia inklinujú k Teplejším farbám - 2900, 3000 K (Kelvin) - warm white (WW). Je to príjemný mäkký odtieň žltej farby, ktorú poskytovali pôvodné vláknové žiarovky.
  • Mladšie ročníky a dynamické povahy preferujú Neutrálne 4000K (neutrálna biela) - neutral white (NW) až Studené farby 6500K - cool white (CW) studený odtieň bielej farby vnímaný až do modra.

My odporúčame kúsok odlišný pohľad:

  • Pracovné stoly, dielne, garáže - Studené farby (6500K) - cool white
  • Chodby, kuchyne, kúpeľne, pivnice - Neutrálne farby (4000K) - neutral white
  • Oázy pokoja - obývačka, spálňa, jedáleň - Teplé farby (3000K) - warm white.

Rozhodne neodporúčame studenú farbu k zrkadlu - človek v ňom vyzerá dosť nezdravo :)

Nižšie uvádzame staršiu, ale veľmi vydarenú tabuľku od spoločnosti Philips - dnes produktová značka spoločnosti Signify:

Teplota farby svetla

Teplota farby svetla

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti