Späť

Značenie silových káblov

Pridané: 15.2.2020 11:19:04 Počet zobrazení: 47707

15 Február 2020

CYKY 3Cx1.5 je dnes CYKY-J 3x1.5 ... Hoci nové značenie platí minimálne od apríla 2006, sila zaužívaného nás núti v komunikácii používať obe značenia ...

Značenie silových káblov

Azda "najvypuklejší je problém" pri 2-žilových kábloch, kde obľúbená "dvojlinka", pod ktorou si každý predstavuje niečo iné, prišla o svoju pôvodnú kombináciu čierna + zelenožltá (napr. CYKY 2Bx1.5mm2). Oficiálnym nástupcom je čierna + zelenožltá + svetlomodrá (napr. CYKY-J 3x1.5mm2). Pre tých, ktorí si nerobia starosti s normami a farbami vodičov je ešte dostupná verzia čierna + svetlomodrá (napr. 2Dx1.5mm2, po novom CYKY-O 2x1.5mm2).

Čiže z 2-žilových káblov sa nám stali 3-žilové a zo 4-žilových 5-žilové. Fázy zostali zachované, ochranné vodiče tiež (kostra), ale pribudli nám neutrálne (pracovné) vodiče. Rovnako, už dlhú dobu, nemáme v sústave 220V ale 230V a pri 3-fázových rozvodoch nemáme 380V, ale 400V:

220V 50Hz: L+PEN >>> 230V L+PE+N (čierny/hnedý/sivý+zelenožltý+svetlomodrý, resp. Line+Protective Earth + Neutral)

400V 50Hz: L1+L2+L3+PEN >>> L1+L2+L3+PE+N (Fázy vždy čierna/hnedá/sivá+zelenožltý+svetlomodrý, resp. Line+Protective Earth + Neutral)

 

Prehľad farebných značení vodičov silových káblov a ich písmenové značenie nájdete na 2 obrázkoch nižšie:

Značenie silových káblov pevné uloženie

Značenie silových káblov pohyblivé uloženie

Prehľa najčastejšie používaných káblov pre elektroinštaláciu a použitie v byte či rodinnom dome nájdete napr. na stránke www.digestor.info

Pozn.: obsah na ktorý odkazujeme, môže byť časom bez nášho vedomia presunutý, upravený, alebo zmazaný

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti