Späť

Ako vybrať správny istič – Amperáž

Počet zobrazení: 195534

Samozrejme najlepším riešením je spoľahnúť sa na školeného projektanta, či zdatného elektrotechnika. Žiaľ, žijeme v dobe, keď každý škrtí financie a robí si všetko sám (osobne tvrdím, že každý, kto už „zašrouboval“ žiarovku, sa cíti byť elektrikárom), navyše pod časovým tlakom. Takže aspoň zopár jednoduchých základných informácií, ktoré uľahčia rozhodovanie.

Ako vybrať správny istič – Amperáž

Chcete istiť 3-fázový motor s výkonom 5kW? Ak výkon vynásobíte dvoma, dostanete približnú Amperáž ističa, čiže 5kW x 2=10A – použijete 10A 3-fázový istič. Riešením je tiež poctivo preštudovať dokumenty k zariadeniu, ktoré chcete istiť a možno zistíte, že výrobca zariadenia už potrebné parametre ističa alebo motorového spúšťača odporúča. Motorové spúšťače sú síce cenovo vyššie, ale oproti ističom majú niekoľko výhod navyše – majú nastaviteľný rozsah Amperáže, čo je využiteľné napr. aj pri starších motoroch, keď už sa prejavuje ich opotrebovanie (každý si „cucne“ iné Ampére) a sú to vlastne 3 prístroje v jednom – istič, vypínač a tepelná ochrana.
Ujasnite si tiež, či chcete istiť priamo motor / zariadenie, alebo káblové vedenie k nemu. Tu narážame na charakteristiky ističov – najčastejšie B – istenie vedenia, C – tzv. motorová charakteristika. Väčšina dnešných zariadení už má dnes vlastnú ochranu / istenie umiestnené kdesi na zariadení alebo v jeho blízkosti, spravidla vo vodotesnej skrinke.

Platí vyššie uvedené všeobecne pre všetky 3-fázové zariadenia? Nie. Je rozdiel ak sa bavíme o motore ako tzv. točivom stroji – induktívnej záťaži, alebo o nejakom ohrievači / špirále - ohmickej záťaži. Ak dimenzujete istič pre 3-fázové ohrievacie teleso bojlera, orientačný výpočet bude nasledovný: výkon vydelíte tromi, dostanete výkon na 1 fázu – napr. 4500W : 3 = 1500W / 1 fázu. Následne tento čiastočný výsledok „vydelíme 1-fázovým napätím“: 1500W : 230V = 6,5 A – použijeme 3-fázový istič s hodnotou 6,5A.

A čo 1-fázové „záležitosti“. Zaužívané sú dnes 10A 1-fázové ističe na istenie káblového vedenia svetelných okruhov a 16A 1-fázové ističe na istenie vedenia zásuvkových okruhov. Ako sme už spomenuli, jedná sa o charakteristiku ističov typu B – istenie vedenia. Pár desaťročí dozadu sa používalo 6A pre svetlá a 10A pre zásuvky, to je však už prekonané, nároky užívateľov aj zariadení stúpli a s nimi aj schopnosti kontaktov vo vypínačoch a zásuvkách prenášať väčšie prúdy. Zákazníci sa často pýtajú, koľko zásuviek si môžu do jedného okruhu (od ističa po poslednú zásuvku) nainštalovať. Dá sa povedať – „koľko chcete“ (odporúča sa zvyčajne do 10ks) – len musíte dodržať jednu zásadu – zaťažovať daný okruh len do povolených hodnôt, fyziku nikto neoklame. Takže 230V x 16A = 3680W. Zásuvkový okruh istený 16A 1-fázovým ističom môžete zaťažiť maximálne 3,68kW záťažou. Podobne pri svetelných okruhoch 230V x 10A = 2300W = 2,3kW.

 

Problematika je samozrejme oveľa zložitejšia a ako vždy odporúčame objednať si služby overených odborníkov vo Vašom okolí.

 

Náš tip: kde kúpiť ističe
 

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti