Späť

Ako vybrať správny istič – Amperáž

Počet zobrazení: 143557

Ako vybrať správny istič

Ako vybrať správny istič – Amperáž

 

Samozrejme najlepším riešením je spoľahnúť sa na školeného projektanta, či zdatného elektrotechnika.

 

Žiaľ, žijeme v dobe, keď každý škrtí financie a robí si všetko sám (osobne tvrdím, že každý, kto už „zašrouboval“ žiarovku, sa cíti byť elektrikárom), navyše pod časovým tlakom.

 

Takže aspoň zopár jednoduchých základných informácií, ktoré uľahčia rozhodovanie.

 

.

Chcete istiť 3-fázový motor s výkonom 5kW? Ak výkon vynásobíte dvoma, dostanete približnú Amperáž ističa, čiže 5kW x 2=10A – použijete 10A 3-fázový istič. Riešením je tiež poctivo preštudovať dokumenty k zariadeniu, ktoré chcete istiť a možno zistíte, že výrobca zariadenia už potrebné parametre ističa alebo motorového spúšťača odporúča. Motorové spúšťače sú síce cenovo vyššie, ale oproti ističom majú niekoľko výhod navyše – majú nastaviteľný rozsah Amperáže, čo je využiteľné napr. aj pri starších motoroch, keď už sa prejavuje ich opotrebovanie (každý si „cucne“ iné Ampére) a sú to vlastne 3 prístroje v jednom – istič, vypínač a tepelná ochrana.
Ujasnite si tiež, či chcete istiť priamo motor / zariadenie, alebo káblové vedenie k nemu. Tu narážame na charakteristiky ističov – najčastejšie B – istenie vedenia, C – tzv. motorová charakteristika. Väčšina dnešných zariadení už má dnes vlastnú ochranu / istenie umiestnené kdesi na zariadení alebo v jeho blízkosti, spravidla vo vodotesnej skrinke.

Platí vyššie uvedené všeobecne pre všetky 3-fázové zariadenia? Nie. Je rozdiel ak sa bavíme o motore ako tzv. točivom stroji – induktívnej záťaži, alebo o nejakom ohrievači / špirále - ohmickej záťaži. Ak dimenzujete istič pre 3-fázové ohrievacie teleso bojlera, orientačný výpočet bude nasledovný: výkon vydelíte tromi, dostanete výkon na 1 fázu – napr. 4500W : 3 = 1500W / 1 fázu. Následne tento čiastočný výsledok „vydelíme 1-fázovým napätím“: 1500W : 230V = 6,5 A – použijeme 3-fázový istič s hodnotou 6,5A.

A čo 1-fázové „záležitosti“. Zaužívané sú dnes 10A 1-fázové ističe na istenie káblového vedenia svetelných okruhov a 16A 1-fázové ističe na istenie vedenia zásuvkových okruhov. Ako sme už spomenuli, jedná sa o charakteristiku ističov typu B – istenie vedenia. Pár desaťročí dozadu sa používalo 6A pre svetlá a 10A pre zásuvky, to je však už prekonané, nároky užívateľov aj zariadení stúpli a s nimi aj schopnosti kontaktov vo vypínačoch a zásuvkách prenášať väčšie prúdy. Zákazníci sa často pýtajú, koľko zásuviek si môžu do jedného okruhu (od ističa po poslednú zásuvku) nainštalovať. Dá sa povedať – „koľko chcete“ – len musíte dodržať jednu zásadu – zaťažovať daný okruh len do povolených hodnôt, fyziku nikto neoklame. Takže 230V x 16A = 3680W. Zásuvkový okruh istený 16A 1-fázovým ističom môžete zaťažiť maximálne 3,68kW záťažou. Podobne pri svetelných okruhoch 230V x 10A = 2300W = 2,3kW.

 

Problematika je samozrejme oveľa zložitejšia a ako vždy odporúčame objednať si služby overených odborníkov vo Vašom okolí.

 

Náš tip: kde kúpiť ističe
 

ELMAT SLOVAKIA

ELMAT SLOVAKIA

import LED svietidiel, sklenených ventilátorov a vysokorýchlostných poistiek

cenníkové ceny dovozcu